Typy diabetu
> www.wellion.sk/sk/diabetes/Typy_diabetu

Typy diabetu


Diabetes 1. typu

Diabetes 1. typu sa vyskytuje najmä v detstve a puberte. Jeho príčinou je poškodenie buniek pankreasu produkujúcich inzulín, spôsobené genetickými faktormi alebo vírovou infekciou či inými, nie úplne známymi vplyvmi. Vôbec nedochádza k produkcii inzulínu (absolútny nedostatok inzulínu), a tak je denné vpichovanie inzulínu potrebné na prežitie. Je tiež dôležité dbať na zdravú výživu a cvičenie.
 
Diabetes 2. typu
Diabetes 2. typu sa vyskytuje najmä po 40. roku života. Kvôli zmene životného štýlu vo vyspelých krajinách (nadváha a málo pohybu) sa dnes diabetes 2. typu prejavuje aj u omnoho mladších osôb (adolescentov). Genetická predispozícia a nadváha sú najrizikovejšími faktormi. Inzulín vytvorený v tele má potom zníženú aktivitu v inzulínových receptoroch (inzulínová rezistencia). To vedie k zvýšeniu tempa výroby inzulínu (hyperinzulinizmus), ktorá preťažuje beta bunky produkujúce inzulín, a tým spôsobuje predčasné vyčerpanie (relatívny nedostatok inzulínu).    
 
Metabolický syndróm
Prejavy diabetu 2. typu nastupujú po dlhej pre-diabetickej fáze. Veľmi často sa objavujú spolu s tzv. metabolickým syndrómom, ktorý sa prejavuje nadváhou, vysokou hladinou tukov v krvi, hypertenziou a inzulínovou rezistenciou.
 
Gestačný diabetes
Táto metabolická porucha je spôsobená obmedzeným účinkom inzulínu počas tehotenstva. Riziko je zvýšené u žien starších ako 25 rokov, ktoré majú v rodine diabetes 1. typu. Je mimoriadne dôležité udržiavať hladinu krvnej glukózy v úzkom rozmedzí, aby bol zabezpečený normálny vývoj dieťaťa. Keď tehotenstvo skončí, hladina krvnej glukózy sa znova vráti do normálu, ale zostáva zvýšené riziko na neskorší vznik diabetu 2. typu.
 
Sekundárny diabetes
Sekundárny diabetes môže vzniknúť ako neskoršia komplikácia vážnych ochorení pankreasu, niektorých žliaz (napr. štítnej) alebo liečby niektorými liekmi, napr kortizolom.

Táto webová stránka obsahuje informácie o výrobkoch určených širokej škále čitateľov a môže obsahovať podrobnosti o výrobku či iné informácie, ktoré nie sú dostupné, alebo platné vo vašej krajine. Uvedomte si prosím, že my nepreberáme žiadnu zodpovednosť za to vyhľadávanie informácií, ktoré nemusia spĺňať žiadne právne proces, regulácia, registrácia alebo použitie v krajine svojho pôvodu.