Diabetes/Samokontrola/Odber krvnej vzorky/

Odber krvnej vzorky


Diabetici používajú na odber krvnej vzorky bočnú stranu končekov prstov. Krvný obeh je tam dobrý a je jednoduché odobrať odtiaľ dostatočné množstvo krvi.
 
Vyhýbajte sa odberu zo strednej časti končekov prstov, pretože pichnutie je tam veľmi bolestivé z dôvodu veľkej koncentrácie senzitívnych receptorov.
 
Aby obmedzili problémy s vpichnutím do prstov, mali by pacienti vziať do úvahy nasledujúce rady:
 

  • Ruky by mali byť starostlivo umyté teplou mydlovou vodou a osušené. Okrem toho, že tak dôjde k očisteniu, zlepší sa tým aj krvný obeh. Dezinfekcia nie je potrebná – zvyšky alkoholu by mohli viesť k nesprávnym výsledkom.


 
  • Vpichnutie by malo byť uskutočnené do bočných strán končekov prstov, aby sa tým predišlo bolesti – v prostrednej časti je viac senzitívnych receptorov. Vyhnite sa vpichnutiu do nechtového lôžka, ktoré by mohlo viesť k zápalom.


 
  • Po každom použití vymeňte lancetu – ihla stráca ostrosť hrotu alebo môže byť ohnutá. To môže spôsobiť väčšiu bolesť a poškodiť pokožku. Nebezpečenstvo infekcie a zápalu spôsobeného baktériami alebo vírusmi je tak zvýšené.


 
  • Používajte tenké lancety (dostupné sú lancety s priemerom len 0,2 mm), aby ste obmedzili bolesť pri vpichnutí. Keďže objem krvnej vzorky závisí od hĺbky vpichu a nie od priemeru lancety, vzniknutá kvapka krvi má dostatočnú veľkosť. Moderné glukomery potrebujú iba veľmi malé krvné vzorky.


 
  • Na vpichnutie používajte rôzne prsty – niektorí ľudia neradi používajú na odber malíčky alebo palce.


 
  • Ak je to možné, na odber vzorky použite prsty na oboch rukách.


 
  • Snažte sa nájsť Vašu optimálnu hĺbku vpichu: možno nemusíte uskutočniť veľmi hlboké vpichnutie, aby ste odobrali vhodnú krvnú vzorku. Môžete tiež jemne pritlačiť ruku alebo prst smerom ku koncu, potriasť rukou alebo ju nechať visieť dolu, aby ste zlepšili priebeh odberu krvnej vzorky. Vyhýbajte sa stláčaniu prsta pre vytvorenie kvapky krvi.


 
  • Pritlačte lancetové zariadenie pevne k bočnej strane končeku prsta a potom uvoľnite tlačidlo.


www.wellion.sk/sk/diabetes/Samokontrola/odber_krvnej_vzorky/