Diabetes/Neskoršie komplikácie/Diabetická nefropatia (ochorenie obličiek)/

Diabetická nefropatia (ochorenie obličiek)


U 30 – 40% všetkých diabetikov sa počas života prejaví diabetická nefropatia – jedna z najzávažnejších neskorších komplikácií spojených s diabetom. Najčastejším dôvodom nefropatie je slabo kontrolovaný diabetes – to platí pre diabetes 1. aj 2. typu.
 
Diabetická nefropatia sa rozvíja dlho – v priemere to trvá 10 až 15 rokov od prvého diagnostikovania diabetu po prejav ochorenia obličiek.
 
 
Kontrola moču ako prevencia dialýzy
Prvým prejavom ochorenia obličiek je mikroalbuminúria (malé častice proteínov v moči). Vysoká hladina krvnej glukózy spôsobuje vápenatenie veľkých ciev v obličkách, ale poškodzuje aj malé cievy. Preto telo vylučuje v moči viac proteínov, čo sa dá overiť vyšetrením moču.
 
Včasná diagnóza a nastavenie liečby pomáhajú zastaviť postup ochorenia a zvyšujú predpokladanú dĺžku života.
 
 
Kontrola moču a limitné hodnoty
Na kontrolu sa používa spontánny moč, nočný moč alebo, ideálne, moč za 24 hodín. Vzťah medzi albumínom a kreatinínom sa niekedy používa na meranie mikroalbuminúrie.
 

  • Výsledok pod 20 mg/l (miligram na liter) albumínu je normálny.
  • Výsledok medzi 20 a 200 mg/l poukazuje na začínajúce ochorenie obličiek (mikroalbuminúriu).
  • Výsledok nad 200 mg/l poukazuje na pokročilé ochorenie obličiek (makroalbuminúriu).


Mikroalbuminúria je dokázaná, ak sú v priebehu 2 – 4 týždňov zistené 2  pozitívne výsledky. Nesprávne pozitívne výsledky môžu byť spôsobené  napr. ochoreniami spojenými s horúčkou, infekciami močového  ústrojenstva, silnou hyperglykémiou, srdcovou nedostatočnosťou alebo po  intenzívnom tréningu. 
 
 
Raz do roka!
Pravidelná kontrola mikroalbuminúrie a prípadná liečba sú pre  diabetikov 1. a 2. typu dôležité. Mikroalbuminúria je navyše u pacientov  trpiacich diabetom 2. typu dôležitým rizikovým faktorom pre  artériosklerotické komplikácie (infarkt).
 
Poznámka: vylučovanie proteínov u diabetikov nie je vždy príznakom  diabetickej nefropatie – kontrola obličiek a ďalších údajov zaručí  správnu diagnózu.
 
 
Kontrola HbA1c
Včasné diagnostikovanie diabetickej nefropatie v štádiu albuminúrie  je dôležité, pretože v tomto štádiu je možné postup choroby zastaviť  vhodnou liečbou.
 
Obmedzenie ďalších rizikových faktorov ako hypertenzia, vysoká  hladina tuku v krvi, alebo fajčenie taktiež znižujú riziko vzniku  kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú jednou z najčastejších príčin  smrti.
 
Rozsiahle klinické štúdie (DCCT, UKPDS) dokázali, že intenzifikovaná  liečba diabetu, spolu so znížením hladiny HbA1c môžu výrazne obmedziť  výskyt mikrovaskulárnych komplikácií, a teda pomáhajú predchádzať  prejaveniu alebo postupu diabetickej nefropatie. Cieľom je dosiahnuť  hladinu HbA1c medzi 7,0 – 7,5%. Hladina HbA1c nad 8,0% výrazne zvyšuje  riziko výskytu komplikácií.
 
 
Nižšia hypertenzia
Druhým dôležitým pilierom prevencie nefropatie je optimalizácia  krvného tlaku. Odporúčaný arteriálny tlak diabetikov je nižší ako 130/80  mmHg a pri existujúcej makroalbuminúrii dokonca nižší ako 125/75 mmHg.  Niektoré lieky (ACE inhibítory, inhibítory AT1 receptorov) znižujú krvný  tlak a zároveň chránia obličky. Niekedy je pre dosiahnutie optimálneho  krvného tlaku potrebné brať kombináciu rôznych liekov.
 
Diabetici s pokročilou obličkovou nedostatočnosťou musia v ranom  štádiu podstúpiť dialýzu, aby sa predišlo ďalším komplikáciám spojeným s  artériosklerotickými ochoreniami ciev a infekciám. Spoločne s  transplantáciou obličiek a pankreasu môže byť pre niektorých pacientov  užitočná.
 
 
Ako tomu predísť?

  • Optimalizácia hladiny cukru v krvi
  • Liečba hypertenzie a hladiny tukov v krvi
  • Žiadny nikotín
  • Existujúca nefropatia: pravidelné vyšetrenia a kontroly; nízky príjem proteínov v jedle (menej ako 10% celkovej energie)


Záver  
Prevencia a včasné diagnostikovanie poškodenia obličiek, spolu s optimálnou liečbou zvyšujú kvalitu a dĺžku života.

www.wellion.sk/sk/diabetes/Neskorsie_komplikacie/diabeticka_nefropatia/