Inzulín
> www.wellion.sk/sk/../Liecba_diabetu/inzulin

Inzulín


Čo je to inzulín?
Ak ste inzulíno-dependentný diabetik, znamená to, že Vaše telo nevyrába dostatočné množstvo inzulínu. Pri nedostatku inzulínu rýchlo stúpa hladina krvnej glukózy, čo môže spôsobiť ketoacidózu alebo dokonca ketoacidotickú kómu. Pomocou vhodnej liečby inzulínom môžete žiť svoj život zdravo a aktívne, iba s niekoľkými obmedzeniami.  
 
 
Produkcia inzulínu
Inzulín bol po prvýkrát objavený v pankrease a preskúmaný kanadskými vedcami Dr. Rederickom G. Bantingom a Charlesom H. Bestom v roku 1921. Až do 80. rokov minulého storočia sa vyrábal používaním pankreasu prasiat a dobytka. Dnes takmer všetci diabetici používajú biosynteticky vyrábaný regulárny inzulín, ktorý sa spracúva pomocou technológie genetickej rekombinácie. Mikroorganizmy, ako medicínske kvasinky, sú naprogramované tak, aby produkovali inzulín identický s tým ľudským.
 
 
Typy inzulínu
Existujú 2 hlavné typy inzulínu: regulárny inzulín a analógy inzulínu. V rámci oboch skupín rozlišujeme krátko-, stredne-, dlhodobo pôsobiace a miešané inzulíny. Odlišujú sa od seba účinkom, tým, kedy nastane najsilnejší účinok a ako dlho účinok trvá. Príčinou týchto odlišností je mierne odlišná štruktúra, a preto aj vstrebávanie z tukového tkaniva do krvi trvá rôzne dlho. Výber inzulínu pre daného pacienta závisí od jeho životného štýlu a potrieb. Výber inzulínu je spoločným rozhodnutím lekára a poučeného pacienta.
 
 
Za seba zodpovedajúci odborník
Inzulíno-dependentní diabetici musia presne poznať pôsobenie používaných inzulínov. Ale nielen to. Musia tiež chápať ako toto pôsobenie, spolu s výživou a aktivitou, udržiava určitú hladinu inzulínu v krvi. Intenzívna osveta je potrebná, aby bol za seba zodpovedajúci odborník schopný zvládať svoj život takmer ako zdravá osoba. Toto je dôležité pre pacientov trpiacich diabetom 1. aj 2. typu. Rôzne pôsobenie inzulínu umožňuje ľuďom vysokú flexibilitu vrátane veľkej fyzickej aktivity.    
 
 
Prispôsobenie dávkovania inzulínu situáciám z každodenného života
Vždy, keď sa prísun potravy alebo fyzická aktivita výrazne odlišujú od štandardných denných situácií, treba tomu adekvátne prispôsobiť dávkovanie inzulínu. Svoje hodnoty môžete kontrolovať častejším meraním hladiny krvnej glukózy. Ak je Vaša hladina krvnej glukózy vyššia počas dlhšej doby, je potrebné prispôsobiť dávku inzulínu podľa rád Vášho lekára. 

Táto webová stránka obsahuje informácie o výrobkoch určených širokej škále čitateľov a môže obsahovať podrobnosti o výrobku či iné informácie, ktoré nie sú dostupné, alebo platné vo vašej krajine. Uvedomte si prosím, že my nepreberáme žiadnu zodpovednosť za to vyhľadávanie informácií, ktoré nemusia spĺňať žiadne právne proces, regulácia, registrácia alebo použitie v krajine svojho pôvodu.