Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia


Definícia diabetickej retinopatie
Ak diabetes nie je kontrolovaný vôbec, alebo je kontrolovaný nedostatočne, vysoká hladina krvnej glukózy môže viesť k poškodeniu malých vlásočníc na sietnici. Ak sa ihneď nezačne s vhodnou liečbou, tieto poškodeina môžu spôsobiť úplnú stratu zraku na oboch očiach.
 
 
Kedy si diabetik uvedomí toto poškodenie očí?
Zo začiatku poškodenie vlásočníc nijako neovplyvňuje zrak. Keď však dôjde k pokročilému uzavretiu ciev a k opuchom spojeným s hromadením tuku v zrakovom centre, alebo keď vplyvom rozširovania dôjde ku krvácaniu do sklovca, diabetici zaznamenajú dvojité videnie. Tento proces nie je úplne zvrátiteľný, ale je možné zrak zlepšiť.  
 
 
Objavenie retinopatie
Rozdiely medzi diabetom 1. a 2. typu sú enormné. Diabetes 1. typu je možné diagnostikovať v ranom štádiu. Preto sa poškodenie sietnice neprejaví skôr ako 10 rokov po prejavení diabetu. U diabetu 2. typu má už v období jeho diagnostikovania 20% pacientov diabetickú retinopatiu.
 
Až do 50% diabetikov o svojej chorobe ani nevie. Preto často bežná očná prehliadka vedie k diagnostikovaniu diabetu po odhalení diabetickej retinopatie. V Rakúsku je asi 200 000 nediagnostikovaných diabetikov a teda až 40 000 pacientov trpiacich diabetickou retinopatiou bez toho, aby o nej vedeli.
 
 
Diagnostika retinopatie
Poškodenie sietnice môže byť diagnostikované iba pri kontrole očného pozadia a zväčšení zrenice. Každý diabetik by mal raz ročne absolvovať vyšetrenie očného pozadia oftalmológom, aj keď má zrak v poriadku. Pravidelná kontrola zraku je ale dôležitá aj u nediabetikov, aby sa ubezpečili o svojom zdravotnom stave.
 
 
Zmeny na očnom pozadí
Prvé zjavné zmeny sú malé rozšírenia vlásočníc, takzvané mikroaneuryzmy. Mikroaneuryzmy sú relatívne neškodné, neovplyvňujú zrak a môžu zmiznúť spontánne, bez akejkoľvek liečby. To sa stáva najmä v prípade dobrej kontroly krvnej glukózy.
 
Okrem mikroaneuryzmy môže nastať krvácanie, opuchy alebo hromadenie kryštálov tuku.
 
Tieto poškodenia, ak zasahujú zrakové centrum, môžu viesť k poškodeniu zraku. To sa nazýva diabetická makulopatia alebo “klinicky signifikantný edém makuly”.
 
Pokročilé uzavretie vlásočníc periférnej časti sietnice zostáva neobjavené až kým nespôsobí krvácanie do sklovca. Aby sa predišlo úplnej strate zraku, musí byť táto proliferatívna retinopatia ihneď liečená.
 
 
Lekárske kontroly po diagnostikovaní retinopatie
Retinopatiu je možné zdokumentovať pomocou fotografií. Uľahčuje to kontrolu postupu a zhoršenie stavu je možné odhaliť rýchlejšie. Pri diabetickej makulopatii alebo pri podozrení proliferácie sa robí fluorescenčná angiografia. Do žily sa vpichne farbivo, ktoré po pár sekundách dosiahne očné cievy. Sfarbené zábery sú potom odfotografované za pomoci špeciálnych filtrov.
 
Na týchto čierno-bielych záberoch je možné objaviť aneuryzmy, upchatie vlásočníc, oblasti edémov a proliferácie. Opuch makuly či edém makuly je možné zmerať pomocou optickej koherentnej tomografie (OCT). Slabý rez laserom umožní pohľad na prierez sietnicou.
 
Viaceré z týchto záberov sú použité na vytvorenie presnej mapy sietnice, na ktorej sú oblasti endémov zobrazené farebne.
 
 
Čo sa stane po diagnostikovaní retinopatie?
Ak je retinopatia odhalená spoločne s primárnou diagnózou diabetu, existuje riziko zhoršenia napriek liečbe diabetu. Pravidelné kontroly v krátkych intervaloch sú silno odporúčané.
 
Ak je retinopatia zistená mnoho rokov po diagnostikovaní dobre kontrolovaného diabetu, zhoršenie je menšie. Pravidelné kontroly sú ale aj tak dôležité, aby sa včas zabezpečila vhodná liečba.
 
 
Kedy retinopatiu lieči oftalmológ?
Retinopatia sa lieči ak je zrak ohrozený alebo obmedzený kvôli opuchu sietnice v oblasti makuly alebo ak dochádza k proliferácii.
 
 
Liečba retinopatie
Oftalmológ sa spojí so všeobecným lekárom pacienta, aby spolu docielili optimalizáciu hladiny cukru v krvi a krvného tlaku. Ak bola zistená proliferácia sietnice, je nutné urobiť obliteráciu periférnych častí sietnice, „panretinálnu fotokoaguláciu“, vyhýbajúc sa zrakovému centru a zrakovému nervu. Väčšia časť sietnice je takto obliterovaná, čím dochádza k exsikácii proliferácií. Aj po úplnej panretinálnej fotokoagulácii môže nastať krvácanie do sklovca, ale nie je už tak silné a je možné rýchlo ho zastaviť.
 
Ak bol zistený opuch strednej časti sietnice, “edém makuly”, spraví sa v tejto oblasti jemná koagulácia (laserová koagulácia). Po nej edém zmizne po uplynutí niekoľkých mesiacov a predíde sa tým ukladaniu tukov.
 
Po operácii môže byť zrak počas niekoľkých dní obmedzený, pretože po laserovej operácii môže dôjsť k opuchom.
 
 
Iné metódy liečby
Ak laserová koagulácia nebola úspešná, je možné pristúpiť k iným operatívnym metódam ako vitrektómia (eliminácia sklovca) alebo, v budúcnosti, vpichovanie liekov priamo do oka.
 
Tieto lieky tlmia rastový hormón, ktorý je pri retinopatii produkovaný v nadmernom množstve, a tým vedie k obmedzeniu opuchu sietnice a proliferácii.
 
 
Vlastné opatrenia
Včasné diagnostikovanie diabetu je mimoriadne dôležité. Je možné zaistiť ho pravidelnými kontrolami u všeobecného lekára, keďže diabetes 2. typu nespôsobuje spočiatku žiadne príznaky. Ak je už diabetes diagnostikovaný, sú potrebné početnejšie pravidelné kontroly (kontrola krvnej glukózy, krvného tlaku, hladiny tukov v krvi, funkcie obličiek, srdca). Odporúčajú sa tiež pravidelné kontroly očného pozadia u oftalmológa. 
 
Diabetici by sa mali snažiť poučiť o diabete a neskorších komplikáciách s ním súvisiacich. Veľké nemocnice a svojpomocné skupiny pacientov poskytujú pravidelný tréning pre diabetikov, aby ich naučili predchádzať neskorším komplikáciám ako retinopatia alebo zlyhanie obličiek.

Táto webová stránka obsahuje informácie o výrobkoch určených širokej škále čitateľov a môže obsahovať podrobnosti o výrobku či iné informácie, ktoré nie sú dostupné, alebo platné vo vašej krajine. Uvedomte si prosím, že my nepreberáme žiadnu zodpovednosť za to vyhľadávanie informácií, ktoré nemusia spĺňať žiadne právne proces, regulácia, registrácia alebo použitie v krajine svojho pôvodu.